Prezervatif Çeşitleri

Kadın Prezervatifi (Femidom)

Kadın Prezervatifi (Femidom)

Kadın prezervatifleri bir diğer adı ile femidom erkek prezervatiflerine göre oldukça farklı yapıda olup işlevi bakımından aynıdır. Prezervatif kullanımında kadının inisiyatifini ön plana çıkarmaktadır.

Bir ucu kapalı diğer ucu açık silindirik yapıdadır. Kapalı ucunda bulunan elastik kasnak femidomun vajina içerisinde tutunabilmesini sağlar. Ucu acık kısım ise vajina dışında kalır.

Yerleştirme esnasında elastik kasnak işaret ve baş parmak arasında sıkıştırılarak vajina içerisine yerleştirilir. Daha sonra femidomun iç kısmına işaret parmağı sokularak bir miktar daha içeri itilir. Bu esnada açık kısmın dışarıda kalması gerekmektedir.

Kadın Prezervatifi ve Erkek Prezervatifi

Kullanım sonrası dışarıda kalan kısım elle çekilerek çıkartılır. Çıkartma esnasında femidom içerisindeki meninin dökülmemesine özen gösterilmelidir.

Kadın prezervatifi cinsel ilişkiden 8 saat öncesinde takılabilmektedir. Vajina dışında kalan açık kısım AIDS, hepatit vb. hastalıkların yanı sıra mantar ve diğer hastalıkların da bulaşmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra lateks olmaması nedeniyle lateks alerjisi bulunan partnerler için ideal bir seçimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir