Prezervatif Rehberi

Prezervatif Nasıl Kullanılır?

Prezervatif Nasıl Kullanılır?

Prezervatif kullanımı CYBH (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar) önlemede ve doğum kontrolü amacı ile tercih edilmektedir. Kullanım amacı nedeniyle her ilişkide prezervatif kullanılmasını gerektirir. Peki prezervatif nasıl kullanılır?

Güvenilirliğini tam olarak sağlamak amacıyla prezervatif kullanımı hakkında bazı temel bilgiler gereklidir. En öncelikli bilinmesi gereken çoğu prezervatifin latex kullanılarak üretildiğidir. Eğer latex alerjisi mevcutsa non-latex yani latex olmayan prezervatif kullanılması gereklidir. Nadiren de olsa latex alerjisi ile karşılaşılmaktadır.

Prezervatif kullanılmadan önce son kullanma tarihinin geçmemiş olduğundan ve uygun koşullarda saklanmış olmasına dikkat edilmelidir. Son kullanma tarihi geçmiş, sıcak ortamda ya da güneşte kalmış prezervatifler yırtılma ve delinme gibi olumsuz hasarlar görebilirler. Bu nedenle son kullanma tarihi ve saklanma koşulları önemlidir.

Prezervatifler

Etkin bir korunma için prezervatif herhangi bir cinsel organ teması gerçekleşmeden önce takılmalıdır. Sürtünme sonrası ya da boşalmadan hemen önce takılan prezervatif etkin koruma sağlayamaz.

Doğum kontrolü açısından da boşalma öncesi salgılanan penis sıvıları sperm içerebildiğinden, prezervatif kullanımı kesinlikle cinsel organ temasından önce başlanmalıdır.

Prezervatifin folyosundan çıkarılması esnasında delici, kesici aletler kullanmak yerine; folyo işaretli yerinden elle yırtılarak çıkarılması daha uygundur.

Folyodan çıkarılan prezervatifin tırnak vb. diğer zarar unsurlardan zarar görmeyecek şekilde kullanma talimatına uygun takılması gerekmektedir.

Prezervatif Kullanımı

Kullanım esnasında herhangi bir rahatsızlık duyulması durumunda prezervatifin değiştirilmesi ya da başka bir korunma yöntemi tercih edilmesi gerekmektedir. Kullanım kolaylığını arttırmak bakımından prezervatifle birlikte su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılabilir.

Su bazlı kayganlaştırıcılar prezervatifin yapısına kesinlikle zarar vermemektedir. Aksine kuru ortam etkilerinden koruduğu için su bazlı kayganlaştırıcı jel kullanımı tavsiye edilmektedir.

Boşalma sonrasında prezervatif içindeki meni dökülmeden prezervatifin çıkarılması gerekmektedir. Her cinsel ilişki için yeni bir prezervatif kullanılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir