Prezervatif Rehberi

Prezervatif Nedir?

Prezervatif Nedir? Ne İşe Yarar?

Prezervatif ya da diğer adıyla kondom, gebelik veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)’a karşı cinsel ilişki esnasında kullanılan bariyerdir. Vücut sıvıları arasında sperm ve mikroorganizmaların geçişini engeller. Bu sayede gebeliği önlemenin yanı sıra hastalıklara karşı da koruyuculuk sağlar.

Prezervatif en yüksek koruma sağlayan ve nadir görülen lateks alerjisi dışında yan etkisi olmayan güvenilir bir korunma yöntemidir. Doğru kullanıldığında %98 koruma sağlar. Hatalı kullanımlar nedeniyle bu oran gündelik hayatta %87’ye düşmektedir.

Prezervatif çok yüksek koruyuculuğa sahip olmakla birlikte hatalı kullanımlar bu durumu değiştirebilir. Bu sebeple prezervatif nasıl kullanılır eksiksiz öğrenmek gerekir.

Şimdi Oku

Prezervatif Markaları

Prezervatif Markaları

Ülkemizde bulunabilen onlarca prezervatif markası mevcuttur. En popüler prezervatif markalarına göz atmak gerekirse; O.K., Durex, Fiesta, Fe, Eros, Jellia gibi markalar öne çıkmaktadır.

Şimdi Oku

Prezervatif Markaları

Prezervatif Markaları

Ülkemizde bulunabilen onlarca prezervatif markası mevcuttur. En popüler prezervatif markalarına göz atmak gerekirse; O.K., Durex, Fiesta, Fe, Eros, Jellia gibi markalar öne çıkmaktadır.

Prezervatif vajinal, anal ve oral ilişkilerin tümü için kullanıma ve koruyuculuğa uygundur. Prezervatifler tek kullanım için üretilmişlerdir. Her birleşme öncesinde yeni bir prezervatif kullanılması gerekmektedir. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı tasarlanmış çeşitleri mevcuttur.

Prezervatif boyutları ve çeşitleri Nelerdir?

Prezervatif

Esnek yapısı ve farklı prezervatif boyutları seçenekleri ile birlikte her fiziğe uygun çeşitleri bulunmaktadır. Doku, renk, aroma bakımından da farklı zevk ve istekler için çeşitleri vardır. Ayrıca kayganlaştırıcı sıvı özelliklerine bağlı olarak geciktirici, uyarıcı ve spermisit (sperm öldürücü) etki gösteren seçenekler de tercih edilebilmektedir. Ayrıntılı bilgi prezervatif çeşitleri sayfamızda.

Prezervatif’in hem erkek hem de kadın için üretilen çeşitleri olduğunu belirtmiştik. Ancak en genel kullanılan çeşidi erkek prezervatifidir. Cinsel ilişkiden önce erkeğin sertleşmiş penisine takılır ve cinsel ilişki esnasında partnerler arası madde geçişini ve sıvı aktarımını engeller. Kadın prezervatifi hakkındaki detaylı bilgi için bağlantımızı inceleyebilirsiniz.

Lateks alerjisi ve non-lateks prezervatifler

Günümüzde prezervatifler çoğunlukla latexten yapılır. Latex doğal kauçuğun kükürt ile yapılan vulkanizasyon işlemi ile özelliklerinin geliştirilmesi sonucu oluşur. Bu sayede yırtılma ve delinmeye karşı dayanıklılığı ve esnekliği arttırılır. Ancak lateks prezervatifler bazı kişilerde lateks alerjisine neden olabilmektedir.

Latex alerjisi bulunan kişilerde poliüretan prezervatif kullanılması önerilir. Erkek prezervatiflerinin bir kısmı ve kadın prezervatifleri poliüretan kullanılarak üretilirler. Poliüretan vücut ısısına çabuk uyum sağlar ve kadın prezervatiflerinin vajina içine tutunmasını sağlar.

Prezervatif ekonomik, yan etki ihtimali düşük, basit kullanımı nedeniyle en iyi korunma aracıdır.

Cinsel ilişkiden alınan hazzı ortadan kaldırdığı inancı, satın alma esnasında utanma ülkemizde prezervatif kullanımını önemli ölçüde düşürmektedir. Sağlık bakanlığı her yıl prezervatif kullanımını arttırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Eğitim ve ekonomik düzeyin artması ile prezervatif kullanımının yaygınlaştığı görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir