Prezervatif Nedir?

Prezervatif Nedir?

Prezervatif ya da diğer adıyla kondom, gebelik veya CYBH (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar)’a karşı cinsel ilişki esnasında kullanılan bariyerdir. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı tasarlanmış çeşitleri mevcuttur.

En genel kullanılan çeşidi erkek prezervatifidir. Cinsel ilişkiden önce erkeğin sertleşmiş penisine takılır ve cinsel ilişki esnasında partnerler arası madde geçişini ve sıvı aktarımını engeller.

Prezervatifler esneklik, dayanıklılık ve şekli itibari ile pek çok ikincil işleve sahiptir. Vücut içi ultrason proplarında kılıf olarak kullanılması en yaygın medikal kullanımıdır.

Günümüzde prezervatifler çoğunlukla latexten yapılır, latex doğal kauçuğun kükürt ile yapılan vulkanizasyon işlemi ile özelliklerinin geliştirilmesi sonucu oluşur.

Prezervatif

Bazı erkek prezervatifleri ve kadın prezervatifleri poliüretan kullanılarak üretilirler. Latex alerjisi bulunan kişilerde poliüretan prezervatif kullanılması önerilir. Poliüretan vücut ısısına çabuk uyum sağlar ve kadın prezervatiflerinin vajina içine tutunmasını sağlar.

Prezervatif ekonomik, yan etki ihtimali düşük, basit kullanımı nedeniyle en iyi korunma aracıdır.

Cinsel ilişkiden alınan hazzı ortadan kaldırdığı inancı, satın alma esnasında utanma ülkemizde prezervatif kullanımını önemli ölçüde düşürmektedir. Sağlık bakanlığı her yıl prezervatif kullanımını arttırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Dünyada 46 milyon çiftin düzenli olarak her ilişkide prezervatif kullandığı tahmin edilmektedir. Eğitim ve ekonomik düzeyin artması ile prezervatif kullanımının yaygınlaştığı görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir