Prezervatif Çeşitleri

Spermisit Prezervatif

Spermisit Prezervatif Nedir?

Spermisit prezervatifler sperm öldürücü etkiye sahip kayganlaştırı ile üretilmektedir. Standart prezervatiften farkı kayganlaştıcısı içerisinde nonoxynol-9 adlı sperm öldürücü bileşiği içermesidir. Standart prezervatifler doğru kullanıldığında %98 koruma sağlar. Hatalı kullanımlarla beraber prezervatifin koruyuculuğu %87’ye düşer.

Hatalı kullanım ya da prezervatifin yırtılması gibi durumlarda gebeliği önlemek için ikinci bir koruma olarak tercih edilmektedir. Spermisit prezervatiflerin kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) önlenmesine yardımcı olmaz.

Şimdi Oku

Geciktiricili Prezervatif

Geciktiricili Prezervatif

Geciktiricili prezervatifler kayganlaştırıcılarında benzocaine adlı bir madde kullanılarak üretilirler. Geciktirici prezervatifler hakkında her şey yazımızda!

Spermisit Prezervatif Tahriş Ediyor mu?

Spermisit prezervatifler içerisindeki etken madde olan nonoxynol-9 nedeniyle kullanımı tartışmalı bulunmaktadır. Temizlik kimyasallarından olan bu madde kadın ve erkekte tahrişe neden olabilmektedir. Tahriş olan dokularda cinsel birleşme esnasında CYBH bulaşma riskini arttırmaktadır.

Standart prezervatiflerle kıyaslandığında gebelik riski konusunda spermisit prezervatiflerin bir farkı tespit edilememiştir. Üstelik CYBH bulaşma riskini arttırdığı için spermisit prezervatifler tercih edilmemelidir. Ancak yine de hiç prezervatif kullanmamaktan da daha iyidir.

Spermisit prezervatifler kaşınma, yanma ve tahriş gibi istenmeyen etkiler gösterebilmektedir. Bu yan etkiler kadın ve erkekte görülebilmektedir. Spermisit prezervatiflerin düzenli ya da sık aralıklarla kullanıması yan etki riskini arttıracaktır.

Tüm prezervatif çeşitlerinde olduğu gibi yan etki görüldüğü taktirde derhal kullanıma son vermek gerekmektedir. Gerektiği taktirde tıbbi destek alınmalıdır.

Bahsettiğimiz olumsuz etkiler nedeniyle spermisit prezervatiflerin kullanımı yaygın değildir. Ülkemizde spermisit prezervatif satışını gerçekleştiren bir marka bulunmamaktadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir